VM Tipping 2026 — odds, analyser og tips for mesterskapet
Analyser, prognoser og spilltips for VM 2026
VM 2026 spilles fra 11. juni til 19. juli i USA, Mexico og Canada. 48 lag, 104 kamper, 16 stadioner — det største fotballmesterskapet i historien. Norge er tilbake etter 28 år med Erling Haaland i spissen, og gruppe I med Frankrike, Senegal og Irak byr på kamper som kan definere en generasjon norsk fotball.
Denne siden er ditt utgangspunkt for VM 2026. Kampprogram med norske tidspunkter, alle 12 grupper med favoritter og utfordrere, Norges sjanser med kampodds for hver kamp, turneringsvinner-odds med bevegelser, tippeguide for nybegynnere og rutinerte, stadionoversikt med klimainfo og praktiske tips. Alt oppdatert løpende fra nå til finalen på MetLife Stadium.
Se kampprogramLaster...
Hele VM 2026 i kortversjon
- 48 lag, 104 kamper, 16 stadioner i tre land over 39 dager.
- Norge i gruppe I med Frankrike, Senegal og Irak — estimert 68 % sjanse for avansement.
- Argentina favoritt (4.50), Frankrike (5.00) og England (6.50) bak.
- Haaland toppscorerens favoritt (8.00) — fire kamper kan holde.
- Alle norske kamper starter mellom 00:00 og 02:00 norsk tid.
Kampprogram VM 2026
104 kamper. 39 dager. 16 stadioner. VM 2026 er det mest omfattende fotballmesterskapet noensinne, og kampprogrammet strekker seg fra 11. juni til 19. juli over tre land og fire tidssoner. For norske seere betyr det nattekamper — men også et tippevolum som aldri har eksistert i VM-sammenheng.
Gruppespill
Gruppespillet spilles fra 11. til 28. juni. 48 lag fordelt på 12 grupper, tre kamper per lag, totalt 48 gruppekamper. Alle kamper i samme gruppe avsluttes samtidig i siste runde for å sikre rettferdighet — en regel innført etter skandalen i VM 1982. De to beste fra hver gruppe avanserer direkte, og de åtte beste tredjeplasserte lagene følger etter — 32 lag totalt til sluttspillet.
For norske TV-seere er gruppespillet den mest intensive perioden. Med opptil fire kamper daglig over 18 dager er det mulig å se fotball fra morgen (kamper i Mexico, 19:00–21:00 norsk tid) til natt (kamper på vestkysten, 04:00–05:00). Norges tre kamper spilles alle på østkysten med avspark 00:00–02:00 — sen kveld, men håndterbart for de som planlegger nattevakter med kaffe og venner.
Det nye formatet gjør gruppespillet mer uforutsigbart for tippere. Med 32 av 48 lag som avanserer (66,7 %) er konsekvensen av et tap i gruppespillet mindre alvorlig enn før — og det endrer den taktiske kalkylen. Lag som er sikret avansement etter to kamper kan rotere troppen i den tredje, noe som påvirker kampodds, over/under-markeder og begge-lag-scorer-tipset. Markedet er historisk dårlig til å prise rotasjonskamper riktig, og det er der verdien ligger i siste gruppespillrunde.
| Runde | Datoer | Kamper | Norsk tidspunkt |
|---|---|---|---|
| Gruppespill runde 1 | 11.–14. juni | 24 | 19:00–04:00 |
| Gruppespill runde 2 | 18.–22. juni | 24 | 19:00–04:00 |
| Gruppespill runde 3 | 25.–28. juni | 24 | 00:00–04:00 |
Tidspunktene i tabellen over er omtrentlige og vil variere avhengig av hvilken tidssone kampen spilles i. Kamper på østkysten (Boston, New York, Philadelphia, Atlanta, Miami) starter typisk 00:00–02:00 norsk tid, mens kamper på vestkysten (Seattle, San Francisco, Los Angeles) kan starte så sent som 04:00–05:00. Mexico City-kampene ligger midt imellom.
Sluttspill
Sluttspillet introduserer en ny 32-delsfinale — 16 kamper over fire dager (29. juni–2. juli). Deretter åttedelsfinaler (3.–6. juli), kvartfinaler (9.–12. juli), semifinaler (15.–16. juli) og finalen 19. juli på MetLife Stadium. Alle utslagsrunder avgjøres på kampdagen med ekstraomganger og straffespark om nødvendig.
| Runde | Datoer | Kamper | Arena(er) |
|---|---|---|---|
| 32-delsfinaler | 29. juni – 2. juli | 16 | Alle 16 stadioner |
| Åttedelsfinaler | 3.–6. juli | 8 | Utvalgte |
| Kvartfinaler | 9.–12. juli | 4 | AT&T, Hard Rock, Mercedes-Benz, Gillette |
| Semifinaler | 15.–16. juli | 2 | MetLife, SoFi |
| Finale | 19. juli | 1 | MetLife Stadium |
Mer om format og regler i den komplette VM 2026-guiden.
Alle grupper i VM 2026
De 12 gruppene spenner fra tilsynelatende avgjorte (gruppe J med Argentina, gruppe H med Spania) til genuint uforutsigbare (gruppe B, gruppe L). Her er oversikten med favoritt og utfordrer for hver gruppe.
| Gr. | Lag | Favoritt | Utfordrer |
|---|---|---|---|
| A | Mexico, Sør-Korea, Sør-Afrika, Tsjekkia | Mexico | Sør-Korea |
| B | Canada, Sveits, Qatar, Bosnia-Hercegovina | Sveits | Canada |
| C | Brasil, Marokko, Skottland, Haiti | Brasil | Marokko |
| D | USA, Paraguay, Australia, Tyrkia | USA | Paraguay |
| E | Tyskland, Elfenbenskysten, Ecuador, Curaçao | Tyskland | Elfenbenskysten |
| F | Nederland, Japan, Tunisia, Sverige | Nederland | Japan |
| G | Belgia, Iran, New Zealand, Egypt | Belgia | Egypt |
| H | Spania, Saudi-Arabia, Kabo-Verde, DR Kongo | Spania | Saudi-Arabia |
| I | Frankrike, Norge, Senegal, Irak | Frankrike | Norge |
| J | Argentina, Algerie, Østerrike, Jordan | Argentina | Østerrike |
| K | Colombia, Uzbekistan, Bolivia, Jamaica | Colombia | Uzbekistan |
| L | England, Kroatia, Ghana, Panama | England | Kroatia |
Gruppe I er Norges gruppe, og den er sentral for alt innholdet på denne siden. Frankrike er den klare favoritten med Mbappé og Deschamps' turneringsgarvede system. Norge er priset som gruppetoer — en posisjon som gir direkte avansement til sluttspillet. Senegal er den farligste utfordreren: AFCON-semifinalister med en rask, fysisk spillestil som slo Egypt i kvartfinalen og presset Elfenbenskysten i semien. Irak er outsider, men deres VM-comeback (første gang siden 1986) gir dem en emosjonell drivkraft som kan kompensere for kvalitetsforskjellen.
Gruppe L er turneringens "dødsgruppe". England, Kroatia og Ghana har alle kvartfinale-potensial, og England–Kroatia i gruppespillet er et gjensyn fra VM 2018-semifinalen. For tippere betyr det at over/under og begge-lag-scorer-markeder i denne gruppen trolig gir bedre verdi enn 1X2, fordi kampene forventes å bli tette.
Gruppe B er den jevneste gruppen. Sveits og Canada er nesten identisk priset — 2.10 mot 2.20 for gruppeseier — og begge lagene er solide uten å være spektakulære. Kampen mellom dem avgjør trolig gruppeseieren, og oddsen på den kampen er den mest balanserte i hele gruppespillet: 2.70 / 3.20 / 2.60.
Gruppe C med Brasil, Marokko og Skottland byr på drama. Marokko nådde VM 2022-semifinalen og har beholdt kjernen i det laget — Hakimi, Amrabat, En-Nesyri, Ziyech. Skottland er tilbake i VM for første gang siden 1998 — et lag med enorm emosjonell investering og en McTominay-drevet midtbane som kan overraske ethvert lag på en god dag. Brasil er favoritten, men Vinícius Jr. og co. har ennå ikke funnet en konsistent identitet etter Tite-æraen. Haiti debuterer og er den klare outsider, men i det nye formatet kan selv ett poeng holde liv i tredjeplasshåpet.
Gruppe D er vertskapsgruppen. USA spiller foran hjemmepublikum i stadioner med 70 000–90 000 tilskuere, og den fordelen er vanskelig å kvantifisere i oddsmodeller. Paraguay og Australia kjemper om andreplassen, og begge lagene har VM-erfaring som gjør dem farlige i enkeltkamper. USAs generasjon med Pulisic (27), McKennie (27) og Reyna (23) er den sterkeste amerikanske troppen noensinne — og hjemmebanefordelen gjør dem til en reell kvartfinalekandidat.
Gruppe F er Asias sjanse til å overraske. Japan slo Tyskland og Spania i VM 2022-gruppespillet og har utviklet seg til et av verdens mest taktisk sofistikerte lag. Nederland er favoritt, men mangler en klar toppspiss. Tunisia har AFCON-erfaring og forsvarsstyrke. Denne gruppen kan produsere turneringens største overraskelse om Japan tar gruppeseieren fra Nederland.
Gruppe G har en underholds-faktor i Egypt med Mohamed Salah. Belgia er favoritt, men den belgiske gullgenerasjonen er i sin siste fase. Egypt har løftet seg etter AFCON-finalen i 2023, og Salahs evne til å avgjøre kamper alene gjør dem til en mørkehest for gruppeseier. Iran og New Zealand kjemper om tredjeplassen.
Norges sjanser i VM 2026
Norge er tilbake i VM etter 28 år. Det er den lengste perioden uten VM-deltakelse for en europeisk nasjon som har deltatt i minst to mesterskap. Kvalifiseringen gjennom den tøffe europeiske sonen — foran lag som Sverige og Hellas — beviser at dette er et lag som fortjener plassen.
Gruppe I — oversikt
| Kamp | Dato | Stadion | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Norge — Irak | 16. juni | Gillette Stadium | 1.45 | 4.50 | 6.50 |
| Norge — Senegal | 22. juni | MetLife Stadium | 2.10 | 3.40 | 3.30 |
| Frankrike — Norge | 26. juni | Gillette Stadium | 1.55 | 4.20 | 5.50 |
Oddsen forteller historien: Norge er favoritt mot Irak (1.45), tilnærmet jevne med Senegal (2.10 mot 3.30), og klar underdog mot Frankrike (5.50). Et realistisk scenario er seks poeng (seier mot Irak og Senegal, tap mot Frankrike) og andreplass bak Frankrike. Det gir direkte avansement til 32-delsfinalen.
Kampen mot Irak 16. juni er åpningskampen — den viktigste enkeltkampen for Norges turneringspsykologi. En komfortabel seier setter tonen for resten av gruppespillet og gir spillerne selvtillit foran Senegal-kampen seks dager senere. Oddsen på 1.45 tilsvarer 69 % sannsynlighet, noe som stemmer godt med kvalitetsforskjellen. Over 2,5 mål til 1.85 er et attraktivt tilleggsmarked — Haaland forventes å score, og Iraks forsvar har sluppet inn jevnt i de asiatiske kvalifiseringskampene.
Senegal-kampen 22. juni er den avgjørende kampen for Norges avansement. Oddsen (2.10 / 3.40 / 3.30) reflekterer en tilnærmet jevn kamp, og mitt tips er at begge lag scorer (1.90). Senegal har offensive kvaliteter med spillere fra Premier League og Ligue 1, men mangler den individuelle stjernen som Sadio Mané var i 2022. Norges fordel er Haaland — en målscorer som Senegal ikke har noe motstykke til i eget lag.
Frankrike-kampen 26. juni er drømmekampen, men også den minst viktige for avansement — forutsatt at Norge har tatt poeng i de to første kampene. Deschamps vil trolig stille med full styrke fordi gruppeseieren gir en enklere sluttspillvei. For norske tippere er dobbeltsjanse X2 (uavgjort eller norsk seier) til 2.35 et forsvarlig tipp som gir eksponering mot en overraskelse uten full risiko.
Sannsynligheten for avansement vurderer jeg til 68 % — høyere enn markedets implisitte 60,6 % (odds 1.65). Det gjør "Norge videre fra gruppen" til et tipp med positiv forventet verdi, selv om avkastningen er beskjeden. For en detaljert oddsvurdering, se VM 2026-oddsen.
Haaland og nøkkelspillere
Erling Haaland er Norges viktigste spiller og turneringens nest mest omtalte — bare Mbappé genererer mer oppmerksomhet. Haalands statistikk i 2025/26 (over 38 mål i alle turneringer for Manchester City) gjør ham til toppscorerens førstevalg på 8.00. I landskamper er frekvensen lavere, men VM-konteksten — store kamper, full motivasjon — kan frigjøre den versjonen av Haaland som scorer hat trick i Champions League-kvartfinaler.
Martin Ødegaard er den kreative motoren. Arsenals kaptein kontrollerer temposkifter, leverer avgjørende pasninger under press og gir Norge en taktisk identitet som overgår det meste i norsk fotballhistorie. Koblingen mellom Ødegaard og Haaland — serviser i boksen, gjennombruddspasninger, frispark-leveranser — er det som avgjør om Norge blir en overraskelsespakke eller bare en sympatisk underdog.
Sander Berge holder midtbanen strukturert med fysikk og posisjoneringssans. Alexander Sørloth gir et alternativ som innbytter — en annen type spiss enn Haaland, mer involvert i oppspillet. Antonio Nusa er det uforutsigbare elementet: ung, rask, kreativ og villig til å ta på seg spillere en-mot-en. Stålens tropp har mer bredde enn noe norsk VM-lag tidligere.
VM-oddsen — hvem vinner?
Turneringsvinner
| Lag | Odds | Endring siste 30 dager |
|---|---|---|
| Argentina | 4.50 | → stabil |
| Frankrike | 5.00 | ↓ fra 5.50 |
| England | 6.50 | ↓ fra 7.00 |
| Spania | 7.00 | → stabil |
| Brasil | 8.00 | ↑ fra 7.00 |
| Tyskland | 10.00 | ↓ fra 12.00 |
| USA | 20.00 | → stabil |
| Colombia | 25.00 | ↓ fra 30.00 |
| Norge | 50.00 | → stabil |
Frankrikes odds har kortet inn fra 5.50 til 5.00 de siste 30 dagene — trolig drevet av Mbappés sterke avslutning på klubbsesongen. Brasil har beveget seg i motsatt retning: fra 7.00 til 8.00, reflekterende usikkerheten rundt trenersituasjonen og manglende forsvarsstabilitet. Tysklands bevegelse fra 12.00 til 10.00 er Nagelsmann-effekten — EM 2024-prestasjonen har gitt markedet tro på at dette laget kan gå langt.
Argentina på 4.50 er markedets konsensus-favoritt, men verdien er begrenset. Du betaler riktig pris for den regjerende mesteren — ikke mer, ikke mindre. For den som leter etter verdi i outright-markedet, er Colombia til 25.00 det mest interessante alternativet: 28 kamper ubeseiret, Copa América-finalister i 2024, gunstig trekning i gruppe K. USA til 20.00 er et annet verdi-case basert på hjemmebanefordelen og en generasjon i sin fysiske prime.
England til 6.50 reflekterer tre semifinaler og en finale på de siste fire mesterskapene — den mest konstante prestasjonen i turneringsfotball etter Argentina. Bellingham, Saka og Foden utgjør en offensiv trio som er blant verdens beste, men Englands manglende evne til å ta det siste steget under Southgate henger over laget som en ulmende tvil. Spania til 7.00 er EM 2024-vinnerne, men Rodri-usikkerheten etter korsebåndskaden gjør dette til den mest risikable favoritten i topp 5.
Toppscorer-odds
| Spiller | Odds | Lagets prognose |
|---|---|---|
| Haaland (Norge) | 8.00 | Åttedelsfinale |
| Mbappé (Frankrike) | 9.00 | Semifinale–finale |
| Kane (England) | 10.00 | Semifinale |
| Vinícius Jr. (Brasil) | 12.00 | Kvartfinale |
| Lautaro (Argentina) | 14.00 | Semifinale–finale |
Haaland som toppscorerens favoritt er unikt — ingen spiller fra et lag med åttedelsfinaleprognose har noensinne vunnet Gullstøvelen i VM. Men Haalands målfrekvens er så eksepsjonell at tre gruppekamper pluss én utslagsrunde kan være nok. I Premier League scorer han omtrent hvert 87. minutt — overført til VM betyr det at fire kamper (360 minutter) gir et forventet antall på 4,1 mål. Det har vært nok til å vinne Gullstøvelen i tre av de siste fem mesterskapene.
Mbappé på 9.00 er den statistisk mer sannsynlige vinneren, fordi Frankrike forventes å spille flere kamper. Åtte mål i VM 2022 — inkludert hat trick i finalen — viser at Mbappé har evnen til å eksplodere i VM-kontekst. Kane på 10.00 er en gjenganger som vant Gullstøvelen i 2018, men Englands forsiktige spillestil begrenser antall sjanser han får i de avgjørende kampene.
For komplett oddsoversikt med alle markeder, se VM 2026 odds-siden.
Oddsbevegelser
Oddsen beveger seg daglig basert på spillvolum, skademeldinger og treningskamp-resultater. De viktigste bevegelsene å følge de neste ukene er: Haalands fysiske tilstand (enhver skaderapport vil flytte toppscorer-oddsen betydelig), Frankrikes treningskamp-resultater (Deschamps' taktiske valg signaliserer om Frankrike satser offensivt eller defensivt) og USAs hjemmebaneform (resultater mot europeiske lag i mai/juni gir en pekepinn på om 20.00 er for høyt eller for lavt).
Tre oddsbevegelser fra de siste ukene fortjener oppmerksomhet. Frankrikes innkorting fra 5.50 til 5.00 drives av Mbappés sterke avslutning på klubbsesongen — seks mål i de fire siste ligakampene. Brasils utgang fra 7.00 til 8.00 reflekterer at laget tapte to av tre treningskamper i mars, inkludert 0-1 mot Uruguay. Tysklands innkorting fra 12.00 til 10.00 er Nagelsmann-effekten: det tyske landslaget har vunnet åtte av de ti siste kampene med en offensiv spillestil som markedet belønner.
For nordmenn som tipper er gruppevinner-markedet i gruppe I det mest relevante å følge. Frankrike på 1.40 for gruppeseier har vært stabil i tre uker — men enhver negativ nyhet (Mbappé-skade, trenerskifte-rykter, dårlig treningskamp) kan flytte oddsen til 1.60–1.70, og da stiger samtidig Norges odds for gruppeseier fra 3.75 til 3.00–3.25. Det er øyeblikket for å vurdere et value-tipp på norsk gruppeseier — usannsynlig, men bedre priset.
For detaljerte prognoser med semifinalist-spådom, toppscorer-analyse og gruppeutfall, se vår VM 2026 prognose-side.
Slik tipper du på VM 2026
Oddstips for nybegynnere
VM er mange nordmenns første møte med oddstipping. De fire grunnleggende markedene du trenger å forstå er: 1X2 (hjemmeseier, uavgjort, borteseier), over/under 2,5 mål (flere eller færre enn tre mål i kampen), begge lag scorer (ja/nei) og turneringsvinner (outright). Hvert marked har sin egen logikk, og de beste tipperne kombinerer markeder basert på kampens kontekst.
Odds 2.00 betyr 50 % implisitt sannsynlighet. Odds 3.00 betyr 33 %. Odds 5.00 betyr 20 %. Denne konverteringen er det viktigste verktøyet en tipper har — den oversetter abstrakte tall til noe du kan vurdere mot din egen kunnskap om lagene. Formelen er enkel: 1 delt på oddsen. For odds 2.10 blir det 1/2,10 = 0,476, altså 47,6 %. Hvis du mener Norge har 55 % sjanse mot Senegal og oddsen er 2.10 (47,6 %), har du funnet en value bet — du betaler for 47,6 % og mener sjansen er høyere.
Et vanlig nybegynnerfeil er å satse på multippel med for mange ben. Jo flere kamper du kombinerer, jo høyere blir totalodds — men også jo lavere blir sannsynligheten for at alle treffer. En dobbel (to kamper) er rimelig. En trippel (tre kamper) er grensen for seriøse tippere. Alt over det er underholdning, ikke investering.
Start med kampodds fremfor outright-markeder. Marginen er lavere (104–108 % mot 120–135 %), og du har mer kontroll over vurderingen fordi du analyserer én kamp, ikke 39 dager med fotball. For en komplett nybegynnerguide, se vår oddstips-side.
Spillstrategier
Tre strategier som fungerer i VM-sammenheng: bankerspill (kombinér en sikker favoritt med et verdi-tipp i en multippel), value-jakt (identifiser kamper hvor din vurdering avviker fra oddsen med mer enn fem prosentpoeng) og spesialmarkeder (toppscorer, antall kort, cornere — markeder hvor bookmaker-marginen er høyere, men feilprisingene er større).
Den viktigste regelen er bankroll management. Sett av et beløp du er villig til å tape, fordel det over turneringens 39 dager, og aldri sats mer enn 5 % av bankrollen på én enkelt kamp. VM-tipping er en maraton, ikke en sprint — og de som bevarer disiplinen gjennom gruppespillet har kapital igjen til å utnytte verdien som oppstår i sluttspillet.
For VM 2026 spesifikt er det tre tidspunkter hvor verdien typisk er størst: etter den første gruppekamprunden (markedet overreagerer på enkeltresultater), før den siste gruppekamprunden (lagenes motivasjon varierer kraftig avhengig av tabellsituasjonen) og i 32-delsfinalene (en ny runde som markedet ikke har historisk data på, noe som skaper usikkerhet og feilprising).
En konkret eksempel-multippel for VM 2026: Norge videre fra gruppen (1.65) + Brasil gruppevinner (1.30) + over 2,5 mål i England–Kroatia (1.85) = totalodds 3.97. Tre tilsynelatende solide ben som gir nesten firedobling av innsatsen. Men husk: jo flere ben i en multippel, jo høyere er bookmakermarginen — og tre ben er det absolutte maksimum for tippere som prioriterer verdi over underholdning.
I Norge er Norsk Tipping den eneste lovlige tilbyderen av sportsspill. Deres VM-markeder dekker alle 104 kamper med 1X2, over/under, handicap og spesialmarkeder. Marginene er høyere enn hos internasjonale aktører (typisk 108–112 % mot 104–107 %), men den juridiske sikkerheten og utbetalingsgarantien kompenserer for forskjellen for de fleste norske tippere. For en komplett strategi-guide, se VM spillstrategier.
Stadioner og vertsbyer
16 stadioner i tre land. USA har 11, Mexico har 3, Canada har 2. Kapasiteten spenner fra 45 000 (BMO Field, Toronto) til 87 000 (MetLife Stadium, New York/New Jersey). For norske fans er to stadioner sentrale:
| Stadion | By | Kapasitet | Norges kamper |
|---|---|---|---|
| Gillette Stadium | Foxborough (Boston) | 65 000 | vs Irak (16/6), vs Frankrike (26/6) |
| MetLife Stadium | East Rutherford (New York) | 87 000 | vs Senegal (22/6) |
Gillette Stadium i Foxborough, Massachusetts, er Norges "hjemmebane" i turneringen. Klimaet i juni (20–27°C) minner om en norsk sommer, og stadionet ligger i en region med mild luftfuktighet — fysisk sett er det nesten ideelle forhold for norske spillere. MetLife Stadium er VM-finalearenaen og ligger fem timers kjøring sør for Foxborough — en overkommelig avstand for nordmenn som vil se flere kamper.
Blant de øvrige arenaene skiller fire seg ut: Estadio Azteca i Mexico City (83 000, åpningskampen, 2 240 meter over havet), SoFi Stadium i Los Angeles (78 000, semifinale, verdens dyreste arena), AT&T Stadium i Dallas (80 000, kvartfinale, lukket tak med klimaanlegg) og Mercedes-Benz Stadium i Atlanta (71 000, kvartfinale, åpningsbart tak). Alle fire har unik karakter — fra Aztecas fotballhistoriske tyngde til SoFis teknologiske overdåd.
Klimaforskjellene mellom stadionene er en faktor for tippere. Kamper i Miami og Houston (33–35°C, høy luftfuktighet) favoriserer fysisk sterke lag fra varme klimaer. Kamper i Seattle og Vancouver (18–24°C) favoriserer europeiske lag som spiller sin beste fotball i kjølig vær. Mexico City-kampene (2 240 m.o.h.) favoriserer lag som er akklimatisert til høyde. Disse klimafaktorene reflekteres sjelden fullt ut i oddsen, noe som kan skape verdi for tippere som tar hensyn til dem.
For den komplette stadionguiden med alle 16 arenaer, klimaforhold, transportinfo og praktiske tips for tilreisende, se VM 2026 stadioner.
VM-historikk og statistikk
| VM | Vert | Vinner | Toppscorer | Mål (snitt) |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | Qatar | Argentina | Mbappé (8) | 2,56 |
| 2018 | Russland | Frankrike | Kane (6) | 2,64 |
| 2014 | Brasil | Tyskland | J. Rodríguez (6) | 2,67 |
| 2010 | Sør-Afrika | Spania | 4 spillere (5) | 2,27 |
| 2006 | Tyskland | Italia | Klose (5) | 2,30 |
| 2002 | Japan/Sør-Korea | Brasil | Ronaldo (8) | 2,52 |
| 1998 | Frankrike | Frankrike | Suker (6) | 2,67 |
Mønsteret fra de siste syv mesterskapene er tydelig: forsvarsdominante lag vinner. Italia 2006, Spania 2010, Tyskland 2014, Frankrike 2018 og Argentina 2022 slapp alle inn færre enn fire mål gjennom hele turneringen. Gjennomsnittlig antall mål per kamp har ligget stabilt mellom 2,3 og 2,7 — og med det nye 48-lagsformatet forventes dette tallet å stige noe, fordi kvalitetsforskjellen mellom seedede og useedede lag er større.
Norges VM-historie er kort men minneverdig. Tre deltakelser (1938, 1994, 1998), ett legendarisk øyeblikk (2-1 over Brasil i 1998), og en samlet statistikk på 2 seiere, 1 uavgjort og 5 tap. VM 2026 er sjansen til å skrive et nytt kapittel — og med Haaland i troppen har Norge for første gang en spiller som tilhører den absolutte verdenstoppen.
Vertslandstrenden er relevant for 2026: i syv av de siste åtte mesterskapene har vertslandet nådd minimum kvartfinale. USA er vertsland med en sterk generasjon — det gjør dem til en mørk hest som tippere bør ha på radaren. Samtidig har ingen vertsland vunnet VM siden Frankrike 1998, noe som antyder at hjemmefordelen hjelper, men ikke er nok alene.
Et annet statistisk mønster: forsvarsdominante lag vinner. Fem av de siste seks VM-mesterne slapp inn færre enn fire mål gjennom hele turneringen. Det favoriserer Argentina (Scalonis forsvarspragmatisme), Frankrike (Deschamps' forsvar-først-filosofi) og England (tre semifinaler med tight forsvar). Lag som Brasil og Tyskland, som prioriterer offensive show, har historisk sett slitt med å vinne hele turneringen med den tilnærmingen. Unntaket er Spania 2010, som vant med en unik kombinasjon av ballkontroll og forsvarsstabilitet — men selv de slapp bare inn to mål i syv kamper.
Målsnittet i VM har ligget mellom 2,3 og 2,7 per kamp de siste syv turneringene. Med 48 lag og flere kamper mellom ujevne motstandere forventes snittet å stige til rundt 2,8–3,0 i VM 2026. For tippere betyr det at over 2,5 mål trolig treffer oftere i gruppespillet enn i tidligere mesterskap — spesielt i kamper hvor en toppnasjon møter en debutant.
For en dypdykk i VM-historien med fokus på overraskelser, statistikker og det norske perspektivet, se våre artikler om VM-historie og Norges VM-historie.
Ofte stilte spørsmål
Hvor mange kamper spilles i VM 2026?
104 kamper spilles over 39 dager, fra 11. juni til 19. juli 2026. Det er 40 flere kamper enn i VM 2022 (64 kamper). Gruppespillet har 48 kamper, 32-delsfinalene 16, åttedelsfinalene 8, kvartfinalene 4, semifinalene 2 og finalen 1. Det betyr i snitt 2,7 kamper per dag.
Når spiller Norge i VM 2026?
Norge spiller tre gruppekamper: mot Irak 16. juni (Gillette Stadium, Foxborough), mot Senegal 22. juni (MetLife Stadium, East Rutherford) og mot Frankrike 26. juni (Gillette Stadium). Avspark er mellom 00:00 og 02:00 norsk tid for alle tre kampene.
Hvem er favoritt til å vinne VM 2026?
Argentina er favoritt med odds 4.50, foran Frankrike (5.00), England (6.50) og Spania (7.00). Argentina er regjerende mester fra VM 2022, mens Frankrike har den sterkeste troppen med Mbappé i sin fysiske prime. England og Spania er begge semifinalekandidater med unge, talentfulle tropper.
Hva koster det å se VM 2026 live?
Billetter til VM 2026 varierer fra ca. 70 USD (gruppespill, billigste kategori) til 1 600 USD (finale, beste kategori). For norske fans som vil se alle tre gruppekampene live, må man påregne billetter (3 x 70–200 USD), fly Oslo-Boston tur/retur (ca. 8 000–15 000 kr), hotell i Boston/New York-området i 12–14 netter (ca. 15 000–30 000 kr) og lokaltransport. Et realistisk totalbudsjett er 30 000–60 000 kr avhengig av reisestandard og antall kamper utover Norges egne.
Hva er odds på Haaland som toppscorer?
Erling Haaland er toppscorerens favoritt med odds 8.00. Det betyr at en innsats på 100 kr gir 800 kr tilbake om Haaland vinner Gullstøvelen. Den implisitte sannsynligheten er 12,5 %. Historisk har toppscorerens lag nådd minimum kvartfinale i fem av de siste seks mesterskapene — det betyr at Norge trolig trenger å nå åttedelsfinale for at Haaland skal ha nok kamper til å vinne listen. Med tre gruppekamper og én utslagsrunde (fire kamper) kan Haaland realistisk score fire til fem mål.
Hvilket format har VM 2026?
VM 2026 bruker et nytt format med 48 lag i 12 grupper med fire lag i hver. De to beste fra hver gruppe pluss de åtte beste tredjeplasserte lagene avanserer til et sluttspill med 32-delsfinale, åttedelsfinale, kvartfinale, semifinale og finale. Totalt 32 av 48 lag går videre fra gruppespillet — en avansementsrate på 66,7 % mot 50 % i det gamle formatet. Det betyr at et lag kan tape én gruppekamp og fortsatt avansere komfortabelt.
Hvor spilles VM-finalen 2026?
VM-finalen spilles på MetLife Stadium i East Rutherford, New Jersey, den 19. juli 2026. Stadionet har en kapasitet på 87 000 og ligger 12 kilometer vest for Manhattan. Begge semifinalene spilles også her, den 15. og 16. juli.